17.02.2010

To był tylko...

Miałam już dosyć miasta!
Tego zgiełku, gwaru, wścibskich sąsiadów. Dusiło mnie powietrze przepełnione spalinami. Doskwierał mi niczym cierń, totalny brak bliskiego kontaktu z przyrodą.
Podjęłam decyzję, zostawiam wszystko, cały swój świat na dwa tygodnie i wyjeżdżam na wieś, aby daleko, jak najdalej od tego miasta.


Wsiadłam w pierwszy, lepszy autobus i wykupiłam bilet na najdłuższą trasę. Siedziałam przy konie rozkoszując się zmieniającymi krajobrazami. Nie wiedziałam dokąd tak naprawdę jadę. Po kilkugodzinnej, męczącej jeździe moim oczom ukazała się kraina szczęścia...


Chwyciłam za walizkę i pospiesznie wysiadłam z autokaru. Tu zieleń była tak bujna i soczysta, jakiej jeszcze nigdy przedtem nie widziałam! W oddali piękny, ogromny las. Szłam wzdłuż drogi, przed siebie. Nagle pojawiła się ścieżka, która bardziej przypominała na ujeżdżaną przez bryczkę, niż przez samochody. Poszłam za głosem serca.


W pierwszym napotkanym domu spytałam, czy znajdę w tej miejscowości (nie znałam nawet nazwy!) jakieś agroturystyczne gospodarstwo, które użyczyło by mi pokoiku na okres dwóch tygodni. Gospodarze powiedzieli, że na końcu dróżki, pod samym lasem jest duże gospodarstwo i oni z pewnością znajdą miejsce dla gościa. Szłam dosyć długo, upał był męczący. W końcu moim oczom ukazało się coś na wzór współczesnego folwarku. Stanęłam, trochę mnie to przeraziło... Szukałam zacisznego, maleńkiego miejsca, a tu...


Ogromny, stary, parterowy dom, z wielkim dwuspadowym dachem. Na poddaszu znajdowało się mnóstwo pomieszczeń, których niewielkie okienka ubrane były w prześliczne koronkowe firaneczki. Nieopodal domu ogromna stajnia, a z niej dochodzące mnie znajome odgłosy... :) Uśmiecham się w duszy, przecież kocham konie! Wokół gospodarstwa ogromne połacie łąk, i wiele pięknie ogrodzonych, drewnianych padoków, na których pasą się konie. Szczęśliwe psy, które luzem biegają i koty, które leniwie wylegują się na słońcu...
Uśmiecham się coraz bardziej, bo wiem, że trafiłam do raju :)


Widzę dużo ludzi, którzy krzątają się tam i z powrotem. Pracują, ale spokojnie, z uśmiechem na twarzy, rozmawiają i żartują. Nie wiem do kogo podejść, kogo spytać o nocleg?
Starsi, bardzo mili ludzie podeszli i spytali w czym mogą pomóc?
Gdy usłyszeli, ze jestem turystką szukającą pokoju, nie byli zachwyceni... Nie prowadzą działalności agroturystycznej. Od pokoleń żyją na tym odludziu, a ich pasją i źródłem dochodowym są ukochane konie. Pokoiki na poddaszu zajmują zatrudnieni pracownicy, mężczyźni, pracujący przy koniach.
Posmutniałam. Starszemu małżeństwu chyba zrobiło się żal mieszczanki rozpaczliwie szukającej zacisznego zakątka, bo ku mojej wielkiej radości powiedzieli, ze znajdzie się jakiś pokoik :)


Dostałam niewielki, zaciszny kątek na poddaszu, w przeciwległym końcu do pokoi zajmowanych przez pracowników. Z okienka roztaczał się widok na cały „folwark”, pola i las. Pod skośną ścianą metalowe łóżko. W rogu wielka szafa. Pod oknem maleńki, okrągły stoliczek z wygodnym fotelem. Wszystko skromne i czyste, pachnące, w bieli.
Przesiadywałam całymi godzinami w kąciku przy oknie wpatrując się w codzienne życie mieszkańców małego raju. Wychodziłam często na spacer, przed siebie. Siadałam pod drzewem dającym spory cień z książką w ręce, ale zamiast zagłębiać się w lekturze wolałam z oddali przyglądać się pracy w „folwarku”. Gdy mężczyźni pracowali w polu, lub wyjeżdżali rozjeżdżać konie, wówczas zakradałam się do stajni by raczyć źrebaki dobrodziejstwem natury. Stroniłam od zgiełku „armii” facetów. Kobiet tu było jak na lekarstwo. Trochę dziwnie się czułam w otoczeniu niemal samych mężczyzn. W dodatku, jeden z nich, „zarządca” bardzo mnie onieśmielał. Był skryty, małomówny, jakiś smutny i taki... nieprzystępny. To właśnie on wieczorami pukał do mojego pokoiku i w imieniu starszych państwa zapraszał na wieczorną herbatkę i pytał czy mi czegoś nie brakuje. Uwielbiałam schodzić na dół, do starego, wiejskiego saloniku i całymi godzinami wsłuchiwać się w opowieści przesympatycznych staruszków o tym, jak to było dawniej...


Opowiadałam też dużo o sobie, o moim cudownym synu Oskarze, o moich marzeniach i pasjach. Polubiłam ich bardzo. W myślach już snułam plany, by przyjechać tu w przyszłym roku, zabierając Oskara, by przy okazji wypoczynku mógł nauczyć się pracy przy koniach.
Ale na razie dopadały mnie smutki, z każdym dniem coraz większe, bo mój pobyt dobiegał końca. Ostatniego dnia snułam się bez życia, a świadomość opuszczenia tego raju na ziemi rozrywała mi serce. Postanowiłam wyjechać wieczorem, by przespać całą drogę i nie płakać za utraconym rajem.


Wielkimi krokami nadchodził zmierzch. Rozległo się pukanie do drzwi, jak co wieczór. Stałam przy oknie i chłonęłam wzrokiem ostatnie chwile. Mężczyzna podszedł do mnie, tym razem nic nie mówił... Objął mnie mocno, od tyłu swoimi męskimi, spracowanymi ramionami. Przytulił głowę do mojej i cicho wyszeptał: „Nie wyjeżdżaj, proszę. Zostań ze mną. Moi rodzice dużo mi o Tobie opowiadali. Tak, jestem ich synem... Wiem, że marzysz o takim życiu. Proszę, zostań...”
Przy czym te słowa, ten głos, jego ciepły oddech na mojej szyi, wszystko to razem sprawiało, że jeszcze nigdy w życiu nie czułam takiej duchowej bliskości drugiego człowieka. Serce waliło niczym młot. Bałam się odwrócić. Bałam się, że jak zrobię najmniejszy ruch, to okaże się, że to tylko sen!!! Nie wiedziałam co zrobić, co odpowiedzieć, jak się zachować. Przecież ja mam swoje życie, w małym miasteczku, w małym mieszkanku, u boku jedynego, kochanego syna! Boże, pomóż mi, co mam zrobić!!! - Rozpaczliwie wołały moje myśli!


I wtedy zadzwonił budzik. Otwieram oczy... Jestem w domu, u siebie. Jest 7 rano. Przerażona siadam na kanapie i z wielką rozpaczą uświadamiam sobie, że TO BYŁ TYLKO SEN!!!...
Nie! Kładę się szybko z powrotem do łóżka, nakrywam kołdrą głowę, chcę jak najszybciej zasnąć, zmuszam się do tego! Chcę zobaczyć jak potoczy się moja dalsza historia, chcę zobaczyć koniec moich sennych marzeń!
Niestety, nie usnęłam, nie poznałam finału...
***
Chodzę dzisiaj po mieszkaniu jakaś „nieswoja”. Plączę się z kąta w kąt i ciągle mam przed oczyma twarz tego mężczyzny, a w uszach dźwięczy mi jego spokojny, kojący głos: „Nie wyjeżdżaj, proszę. Zostań ze mną ...”
Nie często miewam sny. Jeśli już, to niemal zaraz po przebudzeniu nie pamiętam co mi się śniło. Zwykle są... szare, i raczej takie „codzienne”.
Tym razem było to coś zupełnie innego. Nie mogę dojść do siebie. To jakby rodzaj snu na jawie. Czuję, jakbym naprawdę znała tego człowieka, jego rodziców i tamto cudowne miejsce. Nawet teraz, gdy piszę te słowa serce mi wali jak oszalałe!
Czy to proroczy sen?
A może moje wielkie marzenia, które we śnie znalazły ujście?
Tego nie wiem.
Ale wiem jedno...
Zapałałam jeszcze większą miłością do spokojnego domku na odległej wsi.
***
Wiecie co mi chodzi od rana po głowie?
By tak zrobić...
Wyjechać latem przed siebie, w poszukiwaniu szczęścia.
Przecież domek sam mnie nie znajdzie, ale ja mogę znaleźć domek :)
***
Coś się dzisiaj ze mną dzieje...
Nie znam tego uczucia, i nie bardzo potrafię je opisać...
***
Miłego dnia moi drodzy!
PS
Wszystkie zdjęcia pochodzą z moich przepastnych zbiorów płytowych o tematyce krajobrazów, zwierząt i wnętrz, które latami zbierałam z różnych źródeł, m.in. internetowych.
**************************************************

26 komentarzy:

 1. O kurcze moja Droga!!!
  Czytając tą opowieść byłam przekonana,że to się naprawdę wydarzyło.
  Nic tylko się pakować i szukać wymarzonego miejsca na ziemi,przecież pamiętasz doskonale to miejsce,więc je rozpoznasz:)
  Ja życzę Ci z całego serca odnalezienia takiego raju na ziemi:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pobnie jak Ty mam czasem ochotę wsiąść do pociągu byle jakiego i pognać przed siebie nie zastanawiając się dokąd i po co :) później się samo wydarzy...
  Uściski

  PS Alexo dostałaś mojego maila??

  OdpowiedzUsuń
 3. Alexo jak się ma marzenia, to jest szansa na ich spełnienie. Nie ustawaj w poszukiwaniu finału tej historii!
  Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mistrzyni narastającego napięcia !

  OdpowiedzUsuń
 5. I proszę; wierz tu kobiecie!

  Oj, Alexo, Alexo. Darek ledwo za próg, a Ty już takie sny miewasz.

  A może to tylko jakaś literacka wprawka? A ja tak na poważnie?

  Pozdrawiam Was

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczęłam czytać i ...popłynęłam...
  Rozmarzyłam się razem z Tobą .Szkoda,że to tylko sen...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochane babeczki już piszę :)

  Madlinko, a co ja mam powiedzieć... Rano jak zorientowałam się, że to TYLKO sen myślałam, że w obłęd jakiś wpadnę! :) To miejsce mam cały czas przed oczyma. Z całą pewnością je rozpoznam! Dziękuję :*

  Babibu, ha ha! Ile razy będę się kładła spać tyle razy będzie ze mną nadzieja na powtórkę :)

  Iko, może razem się wybierzemy? :) Na mailika już odpisałam :)

  Llooko, dziękuję :* Muszę mieć oczy szeroko otwarte! :)

  MarioPar, oj, kochana, po prostu pisałam krok po kroku tak jak to miało miejsce. A napięcie jakoś samo się zrodziło... Ten prąd aż dzisiaj rano mnie „popieścił” ;)

  Ma.ol.su, niestety, to był tylko sen, ale najprawdziwszy sen!
  Wiesz, powiem Ci szczerze, że jak mieszka się z „chłopem” całe 4 lata pod jednym dachem, a on nic a nic o małżeństwie nie mówi, to chyba mam prawo myśleć, że nie myśli o nas poważnie i mogę marzyć o prawdziwym szczęściu...

  Aagoo, szkoda, nawet nie wiesz jak bardzo mi szkoda :(

  Buziak dla Was Kochane :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie napisałaś i te zdjęcia jak z innej bajki, innego świata... A to sen tylko....szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny sen! Szkoda, że się obudziłaś...
  A może dobrze, może warto poszukać takiego miejsca i samej się przekonać co dalej...

  OdpowiedzUsuń
 10. No nieźle.... tak wystopniowałaś nastrój, że nie mogłam doczekać końca, a tu proszę... tylko sen. Też pewnie czekałabym na ciąg dalszy, ale może.... w życiu czasem sny się spełniają. Życzę Ci tego :)))

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 11. Elamiko, tam było jak w innej bajce... :)

  Zulo, mawiają, że kto szuka ten znajduje, więc coś w tym musi być :)

  Alizee, dziękuję Ci :*

  POZDRAWIAM WAS DZIEWCZYNY :*

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmmmm.... Co za sen. Ja już nie pamiętam kiedy ostatnio miałam taki realny, namacalny sen, ale pamiętam, że jak się trafi to człowiek potem przez parę dni jak pijany chodzi...
  A tak sobie myślę, ten młody człowiek co to Cie prosił żebyś została, to nie był Twój Darek przypadkiem? Pisałaś że jego rodzice na wsi mieszkają... Kurcze, szkoda, że nie potrafię interpretować snów :(
  Pozdrawiam Cie cieplutko, Alexo:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hi Alexa!

  Thank you for your visit in my blog!

  Your blog is lovely, very beautiful pictures!!!

  Mia

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam! Po pierwsze przepiękne zdjęcia, bardzo klimatyczne. Po drugie i po trzecie sen opisałaś bardzo ciekawie, nie mogłam się oderwać. Z tego snu mogłoby powstać ładne opowiadanie:)Miejsce, które widziałaś to może wspomnienie z dzieciństwa. Poszukaj w pamięci. Może tam byłaś i masz wrócić ponownie,:)Co do snów to dużo by można było pisać. Moje staram się zapominać, bo potrafią się spełniać. I nie ma to nic wspólnego z sennikami, bo do nich nie zaglądam. Jakiś czas temu zapisałam swój sen, chciałam coś sprawdzić. Jeden pamiętam z dziecinnych lat. Sen mi się urwał i nie dowiedziałam się tego, czego chciałam, ale za to w rzeczywistości po jakimś czasie tak.
  Pozdrawiam i powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny sen, okraszony cudownymi fotografiami, za których pomocą można przenieść się w magiczny świat. Czy tylko świat wyobraźni? Być może, lecz nie koniecznie, gdyż sen jest zrośnięty z jawą, a jawa ze snem, więc nigdy nie wiadomo, czy nie staną się one kiedyś jednością...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie:) kto szuka ten znajduje!, kto nie ponosi ryzyka ten nie odnosi sukcesu:) taka jest moja życiowa dewiza, i powiem szczerze sprawdza się w 100% tach:), tak więc Aluś podąrzając za snami, realizujmy je krok po kroku:) pozdrawiam z mojego snu:))

  OdpowiedzUsuń
 17. Alicjo Kochana,
  Życzę Ci z całego serca... wiesz czego :)....
  Moje sny się sprawdzają więc Tobie życzę aby się spełniło Twoje największe marzenie !

  Mocno Cię ściskam.

  OdpowiedzUsuń
 18. What incredibly beautiful pictures, both outside and inside pictures. Hope your weekend will be fine with a little time off
  Hugs to you / Ingela.

  OdpowiedzUsuń
 19. :) szkoda że to tylko sen ;) ale! marzenia się spełaniają, wiem coś na ten temat ;) choć domku jeszcze nie mam i o nim ciągle marzę.

  Powodzenia w spełnianiu marzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Hello Alexa,

  I`m first time in your beautiful blog:) What a magnificent pictures about outside and inside!!! I love them!!:)

  Have a nice weekend!

  Marge

  OdpowiedzUsuń
 21. Piekny sen i wspaniale zdjecia. Chlopem to czasami trzeba potrzasnac, zeby sie zastanowil czego chce- terapia szokowa. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 22. Witajcie Dziewczyny:

  deZeal, nie Kochana, to z całą pewnością nie był on...

  Zielicha, dziękuję Ci z całego serducha za tyle ciepłych słów :)
  Chyba bałabym się mieć prorocze sny... Ale jak miałyby zwiastować coś dobrego :)

  Filoarte, witam Cię bardzo serdecznie :) Pięknie to ujęłaś :)

  Maju, wiem coś na ten temat Kochana :)

  Jolanna, dziękuję Ci :*

  Dag-esz, mamy to samo marzenie :)

  Violcio11, hi hi, masz rację z tą terapią szokową :))

  POZDRAWIAM WAS BARDZO SERDECZNIE :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mia,
  Ingela,
  Marge,

  I am very pleased with your visit to my blog:)
  Nice you are my guests:)
  I greet you and wish you a nice week:)
  ALEXA

  OdpowiedzUsuń
 24. Alexo - czytałam z zapartym tchem.. przyznam, ze pojawiło się we mnie uczucie tęsknoty za takim wyjazdem.. niemalże do końca sądziłam, iż to realne zdarzenie - zdjęcia zachwycające tym bardziej wprowadziły mnie w niemalże realność tej chwili!!
  Pomimo tego, iż to sen - dziękuję za tę podróż, ten cudowny pełny nostalgii czas... a zakończenie.. zycie potrafi zaskakiwać - może jeśli będziesz bardzo tego pragnęła i ono stanie się realne!! Musisz tylko wyruszyć moja droga w poszukiwanie Twojego wymarzonego domku!!
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 25. Tak to można śnić i śnić;) Następnym razem wyrzuć budzik!;)

  OdpowiedzUsuń